Na samym początku postaram się wyjaśnić czym tak naprawdę są aminokwasy. Otóż są to związki chemiczne stanowiące budulec naszego organizmu. Aminokwasy odpowiadają za gospodarkę hormonalną, wchodzą w skład białek, biorą udział w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów, a także wspomagają regenerację komórek. Mogą również łączyć się ze sobą tworząc przy tym skomplikowane i rozbudowane łańcuchy.

 

Związki tego rodzaju nazywane są peptydami. Jeśli natomiast składają się z więcej niż jednej cząsteczki do do nazwy „peptydy” dodajemy odpowiedni przedrostek w zależności od ilości cząsteczek. Mamy aż dwadzieścia rodzajów różnych aminokwasów, z czego aż osiem to takie, których organizm sam nie potrafi wyprodukować i muszą być dostarczone do organizmu wraz z pożywieniem. Aminokwasy te nazywamy aminokwasami egzogennymi. Do grupy tej zaliczamy następujące aminokwasy:

– walina,

– leucyna,

– lizyna,

– treonina,

– tryptofan,

– metionina,

– fenyloalanina,

– izoleucyna.

Poza tymi aminokwasami wyróżniamy jeszcze aminokwasy półegzogenne oraz endogenne. Nasz organizm nie może w żaden sposób funkcjonować bez aminokwasów, ponieważ stanowią podstawowe źródło energii, budują przeciwciała, wchodzą w skład limfy i mleka, pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu ciśnienia krwi oraz transportują niektóre związki odżywcze i witaminy, a także budują nowe tkanki i komórki. Dobre aminokwasy muszą być dostarczone do organizmy jednakże z pożywieniem albo w postaci suplementów diety. Produktami, które zawierają duże ilości biała są: mleko, jajka, mięso, ryby, sery, drób, wędliny, warzywa, produkty zbożowe, ziemniaki, owoce oraz nasiona roślin strączkowych. Należy jednak pamiętać, iż dieta pozbawiona dobrych aminokwasów spowalnia metabolizm, obniża odporność oraz sprzyja przybieraniu na wadze. Ważne jest więc dbanie o to aby nasz organizm miał dostarczaną odpowiednią ilość aminokwasów. W szczególności powinny tego przestrzegać osoby mające problem z nadciśnieniem, chorujące na cukrzycę oraz kobiety w ciąży.

 

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport i Turystyka

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a spontaniczność: Dlaczego spontaniczne podróże mogą być najlepsze?

Wstęp W dobie zaplanowanych harmonogramów i starannie przygotowanych wakacji, spontaniczne…