Drugie życie Tigera
Półtora roku temu, po przegranej walce z Francuzem Fabrice Tiozzo, „Tiger” Michalczewski ogłosił i w Hamburgu zakończenie kariery. Na zawodowym ringu stoczył 50 walk, z których 48 wygrał.
W ostatnich latach uchodził za jednego z najlepiej zarabiających zawodowych pięściarzy na świecie. Na przykład tylko w 2004 roku jego dochody z kontraktów, udziały we wpływach ze sprzedaży biletów, transmisjach telewizyjnych, kontrakty reklamowe wyniosły ok. 20 min zł. Już wtedy poważnie zastanawiał się nad tym, co będzie robił po zejściu z ringu. Brał w tym przykład ze swego przyjaciela, legendarnego niemieckiego boksera Maxa Schmellinga, który dwa lata-temu zmarł w wieku 99 lat.
Po zakończeniu kariery Michalczewski przeniósł się na stałe do Polski. Ma jedno mieszkanie w Gdyni – Orłowie (stumetrowy apartament z pięknym widokiem na morze) i drugie w Sopocie, przy ul. Monte Cassino. Ma też trzecie mieszkanie w Warszawie, które wykorzystuje przy okazji spotkań biznesowych. W czwartym mieszkaniu, w Hamburgu, mieszka jego długoletnia partnerka życiowa Patrycja Ossowska z dwójką swoich synów z pierwszego małżeństwa.
– Luksus to dla mnie dobra atmosfera, wesoły nastrój, radosne spotkania z przyjaciółmi – opowiada Michalczewski. – Nie potrzebuję złotych zegarków ani luksusowych aut. W Polsce jeżdżę Toyotą, w Niemczech – Mercedesem. Owszem, lubię być dobrze ubrany o to dba Patrycja. W sierpniu, jak co roku, spędziłem kilka tygodni koło Rimini we Włoszech, w domu mojego wieloletniego przyjaciela, malarza Bruno Bruni. Bruno cudownie gotuje, a oprócz tego ci jego sąsiedzi! Pewnego razu przez pół nocy dobiegały z sąsiedniej posesji dźwięki muzyki operowej.
– Wyłączcie wreszcie to radio -zażądałem.
– Pst – odpowiedział Bruno – to śpiewa nasz sąsiad, maestro Pavarotti. Możemy tylko słuchać i podziwiać.
„Tiger”, jakiego nie znamy
W czerwcu na krakowskim Rynku grał w siatkówkę w drużynie „gwiazd” podczas festynu Anny Dymnej „Spróbujmy razem”, poświęconego niepełnosprawnym sportowcom.
W Wiśle, jak co roku, jest fundatorem głównej nagrody – Złotych Rękawic – wręczanej zwycięzcom międzynarodowego turnieju bokserskiego dla młodzieży.
W gdańskim schronisku dla nie letnich przy ul. Polanki opowiadał młodym przestępcom o swojej drodze życiowej. – Mogłem zejść na złą drogę, tak jak wy. To bardzo ważne, żeby mieć w życiu jakiś cel. Ja taki , cel miałem, wam tego zabrakło.
W Nowej Hucie, w Teatrze Ludowym, na zaproszenie dyrektora Jerzego Fedorowicza „Tiger” spotkał się z młodymi „dresiarzami”, marzącymi o karierze bokserskiej.
– Boks każdemu daje coś dobrego -opowiadał.- Dobrze kształtuje charakter. Ja też stałem się zupełnie innym człowiekiem dzięki uprawianiu tego sportu. Na przykład niedawno zdałem maturę, teraz zacząłem studia na AWF w Gdańsku
– Oliwie. To było od dawna moje wielkie, niespełnione marzenie. Mam prawo do indywidualnego toku studiów. W końcu na coś się przydały wszystkie te tytuły i medale – żartuje. „Dresiarze” słuchają w milczeniu, zafascynowani słowami mistrza.
„Tiger” jest założycielem i prezesem Fundacji „Równe Szanse” w nadgranicznym mieście Gubin/ Guben. – Na początku młodzi ludzie, którzy przychodzili na treningi, nawet się ze sobą nie witali. Po paru miesiącach trenują razem, pomagają sobie nawzajem. Chłopaki flirtują z dziewczynami, zapraszają się nawzajem do domów. Kiedyś odbędzie się tu pierwsze polsko – niemieckie wesele, założą polsko-niemieckie rodziny. Polacy i Niemcy muszą w końcu zburzyć ten mur, który wyrósł między nami w wyniku wojny. „Tiger” jako biznesmen, jako telewizyjny show-man, jako promotor i menedżer młodych bokserskich talentów. Kto wie, w jakiej jeszcze roli pokaże się nam w najbliższym czasie? Może opowie o tym w drugim tomie swoich wspomnień?
Maciej Piotrowski
Spis treści:
https://www.slawomirwolniak.pl/dariusz-michalczewski-krol-manhattanu-cz-1/
https://www.slawomirwolniak.pl/dariusz-michalczewski-krol-manhattanu-cz-2/
https://www.slawomirwolniak.pl/dariusz-michalczewski-krol-manhattanu-cz-3/
https://www.slawomirwolniak.pl/dariusz-michalczewski-krol-manhattanu-cz-4/
https://www.slawomirwolniak.pl/dariusz-michalczewski-krol-manhattanu-cz-5/
https://www.slawomirwolniak.pl/dariusz-michalczewski-krol-manhattanu-cz-6/