Tłumaczenie przysięgłe, zwane inaczej uwierzytelnonym lub poświadczonym to szczególny rodzaj tłumaczenia. Mogą je wykonywać jedynie tłumacze przysięgli wpisani na listę Ministra Sprawiedliwości. Posługują się przy tym pieczęcią i specjalną formułą. Niekiedy, kopie dokumentów dla swej ważności wymagają zachowania tego typu formalności.

Co wymaga tłumaczenia przysięgłego

Tłumaczenie przysięgłe muszą otrzymać wszystkie te dokumenty, które mają wywołać skutek prawny w obrocie. Będą to przykładowo: testament, akt urodzenia, małżeństwa i zgonu, faktury handlowe, pełnomocnictwa, prawa jazdy i dyplomy ukończenia uczelni wyższych, a także wiele innych. Tłumaczenie przysięgłe pozwala na zachowanie stuprocentowej pewności co do odzwierciedlonej treści dokumentu. Nie wolno zapominać, że w każdym postępowaniu sądowym czy też administracyjnym, dowody z dokumentu są jednymi z kluczowych środków wykazania swoich racji. Dlatego tak ważne jest, aby treść kopii dokumentu pokrywała się z oryginałem.

Co warto wiedzieć o tłumaczeniach przysięgłych

Strona obliczeniowa dla tłumacza przysięgłego to 1125 znaków (ze spacjami), a zatem mniej niż mieści się na tradycyjnej stronie A4. Każda rozpoczęta strona jest liczona, jako odrębna. Szczegółowe zasady dokonywania tłumaczeń zostały opisane w ustawie o zawodzie tłumacza przysięgłego oraz w aktach wykonawczych do tej ustawy.

Z usług tłumacza przysięgłego nie korzystamy na co dzień. Niekiedy jednak może się okazać, że uwierzytelnione tłumaczenie będzie dla nas kluczowe bez względu na to, czy zdecydujemy się aplikować na zagraniczną uczelnię czy też będziemy w sporze z zagranicznym przedsiębiorcą i pójdziemy do sądu. Więcej informacji na temat zakresu i cen tłumaczeń przysięgłych odnajdziesz pod adresem https://tlumaczenia.krakow.pl/

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a spontaniczność: Dlaczego spontaniczne podróże mogą być najlepsze?

Wstęp W dobie zaplanowanych harmonogramów i starannie przygotowanych wakacji, spontaniczne…