Zagadnienie oświetlenia jadalni wbrew pozorom nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Podczas świąt czy przyjęć zorganizowanych w domowym zaciszu, spędzamy przy stole wiele godzin, a gdy goście wychodzą, pomieszczenie często służy również do pracy lub odrabiania lekcji. Warto zatem zadbać, zarówno o komfort naszych oczu, jak i o atrakcyjny wygląd jadalni, która często staje się sercem całego domu.

Jak zorganizować oświetlenie do jadalni?

Podstawową zasadą dotyczącą oświetlenia jadalni jest równomierne rozłożenie światła. Oznacza to, że powinniśmy wybierać lampy sufitowe, które należy dostosować do kształtu stołu. Zatem przy stołach okrągłych wystarczy jedna duża lampa o kolistej formie, a przy kwadratowych kanciasta. Podłużne blaty można natomiast oświetlić specjalnymi lampami o pociągłym kształcie i wielu żarówkach lub powiesić kilka takich samych modelów w jednym rzędzie. W taki sposób zachowamy zasadę równomiernego oświetlenia wszystkich miejsc przy stole, a dodatkowo wprowadzimy do wnętrza aranżacyjną harmonię.

Lampy do kuchni
Lampy do kuchni

Jakie lampy do każdego stylu?

Wybór lamp do jadalni jest bardzo duży, dlatego bez problemu dopasujemy model zarówno do wnętrza nowoczesnego, jak i stylizowanego na aranżację vintage czy retro. Do wystroju modernistycznego wybierajmy klosze o prostych geometrycznych formach, industrialne metalowe szkielety lub niezwykle eleganckie szklane kule. Z kolei w pomieszczeniach bardziej tradycyjnych, o rustykalnym i postarzanym wyglądzie znacznie lepiej zaprezentują się lampy z elementami naturalnego drewna, ceramiczne lub miedziane. Poza oświetleniem sufitowym, wystrój jadalni można uzupełnić także o ścienne kinkiety w odpowiednim stylu lub dodatkową lampkę stołową, która przyda się do pracy lub nauki. Nie zaleca się natomiast ustawiania w tego typu pomieszczeniach modelów podłogowych, ponieważ niepotrzebnie zagracają przestrzeń i stwarzają ryzyko potknięcia podczas serwowania dań.

Planując oświetlenie jadalniane warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę kształt oraz rozmiar stołu, a następnie wybrać model lampy, która najlepiej odpowiada stylowi aranżacyjnemu jadalni.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a spontaniczność: Dlaczego spontaniczne podróże mogą być najlepsze?

Wstęp W dobie zaplanowanych harmonogramów i starannie przygotowanych wakacji, spontaniczne…