Sprzęt okulistyczny to temat rzeka, ale warto wspomnieć przynajmniej o kilku urządzeniach, które na co dzień używane są w pracy okulisty i tym samym przybliżyć nieco samo zagadnienie.

Czym jest foropter i kiedy się go używa?

Przyznać trzeba, że nazwa jest dość zagadkowa, ale z tym urządzeniem na pewno spotkał się każdy, kto choć raz był u okulisty. Mówiąc w prostych słowach, foropter to urządzenie, które stosowane jest do tego, aby określić wadę wzroku oraz poziom jej zaawansowania. Zawiera on w sobie między innymi soczewki sferyczne oraz pryzmaty, które precyzyjniej pozwalają określić wadę wzroku.

Lampa Szczelinowa
Lampa Szczelinowa

Lampa szczelinowa w pracy każdego okulisty

Lampa szczelinowa jest kolejnym, niezwykle ważnym urządzeniem, które pozwala na dokładne przebadanie oczu. Wspomniany przyrząd medyczny składa się bowiem z silnego źródła światła, które ma przenikać przez oko oraz mikroskopu rogówkowego. To właśnie dzięki niemu można zaobserwować nawet niewielkie zmiany na strukturze oka. Przy użyciu lampy szczelinowej można zdiagnozować wiele poważnych chorób, czyli między innymi zaćmy, odwarstwiania siatkówki, czy mętów ciała szklistego. Jest to jedno z podstawowych badań, które wykonywane są w gabinecie okulisty.

Z jakich innych sprzętów korzysta okulista?

Lista wyposażenia gabinetu okulistycznego może być naprawdę długa. Istnieje jednak kilka sprzętów, które są praktycznie esencją pracy okulisty. Niezbędne są na przykład lupy chirurgiczne, czyli okulary ze specjalnymi szkłami powiększającymi, które doskonale sprawdzają się podczas operacji, ale także podczas oględzin oka pacjenta. Są one bardzo dokładne, co umożliwia zauważenie zmian na powierzchni oka.

Istotny jest także tonometr, przy pomocy którego można zmierzyć ciśnienie wewnątrz gałkowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ to właśnie na podstawie ciśnienia wewnątrz gałkowego można rozpoznać nie tylko choroby oczu, ale także inne, ogólne schorzenia, które do tej pory mogły nie dawać żadnych wyraźnych objawów.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a spontaniczność: Dlaczego spontaniczne podróże mogą być najlepsze?

Wstęp W dobie zaplanowanych harmonogramów i starannie przygotowanych wakacji, spontaniczne…