Kamuflaże, a więc wielobarwne szumy kolorystycznej o różnej ziarnistości są domeną nie tylko odzieży wojskowej, ale również odzieży patriotycznej. Okrycia wierzchnie moro z symbolem Polski Walczącej, Orła Białego czy flagi Polski cieszą się dużą popularnością zarówno wśród mężczyzn jak i przedstawicielek płci pięknej. Połączenie dumnego i wzniosłego designu odzieży patriotycznej z wysoką jakością i wytrzymałością odzieży militarnej, pozwoliło stworzyć rozwiązanie eleganckie, praktyczne, wygodne i niemal całkowicie niezniszczalne. Ubrania tego typu są wybierane przez grupy militarne i paramilitarne, a także wszelkiego rodzaju grupy szkoleniowe.

Odzież patriotyczna
Odzież patriotyczna

Wzory kamuflażowe nawiązują swoim designem do naturalnych elementów otoczenia – liści, gałęzi, traw, kamieni etc. Rozkwit popularności odzieży kamuflażowej przypada na czasy II wojny światowej. Wtedy też na froncie mogliśmy podziwiać radziecki wzór Liść/Pietrucha, a także amerykański Duck Hunter (znany również pod nazwą Jungle Camouflage). Zaraz po wojnie wprowadzono podobne wzory w innych krajach np. M/57 w Austrii czy wzór Puma w Polsce.

Współczesne kamuflaże stanowią wierne odwzorowanie obrazu terenu, do którego dana odzież jest dedykowana (tzn. kamuflaże foto-realistyczne). Odzież patriotyczna czy odzież militarna tego typu jest szczególnie popularna wśród myśliwych. Wśród wiodących na rynku tkanin dominują wzory pośrednie kamuflażu – zróżnicowane pod względem wielkości plam, kolorystyki i kontrastu, a także częstotliwości powtarzania wzoru.

Dominujące w XXI wieku kamuflaże cyfrowe (pixelowe) docelowo odwzorowują szumy kolorystyczne otoczenia. Te znajdziemy w umundurowaniu wojsk kanadyjskich (CADPAT), a także amerykańskich (MARPAT, UCP, AOR). Nie są one jednak zbyt popularne na rynku cywilnym.

Decydując się na ubiór związany z kamuflażem wojskowym, musimy mieć na uwadze fakt, że poszczególne kraje posiadają różne przepisy dotyczące ich cywilnego wykorzystania. W nie każdym państwie możliwe jest noszenie odzieży o kamuflażu takim samym bądź zbliżonym do barw danej formacji wojskowej.

Komentarze
  • Odzież dla młodych klientów – Face jby

    Face jby będzie rozwijać sieć sklepów monobrandowych oraz zapowiada wprowadzenie nowych li…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a spontaniczność: Dlaczego spontaniczne podróże mogą być najlepsze?

Wstęp W dobie zaplanowanych harmonogramów i starannie przygotowanych wakacji, spontaniczne…