Kompresory tłokowe to uniwersalne urządzenia. Dzięki temu są powszechnie stosowane zarówno w przemyśle, jak i w różnego rodzaju warsztatach. Ich największą zaletą jest prosta budowa i obsługa, a także dość niska cena. Wszystko to składa się na popularność tych urządzeń. Warto zatem wiedzieć na czym polega zasada działania kompresorów tłokowych oraz jakie są ich rodzaje.

Zasada działania kompresorów tłokowych

Kompresory tłokowe to najstarsze modele tych urządzeń. Ich najważniejszych elementem jest tłok umieszczony w cylindrze. To on jest odpowiedzialny za wytworzenie sprężonego powietrza. Tłok poprzez ruchy w górę i w dół zmniejsza objętość powietrza, a tym samym doprowadza do wzrostu jego ciśnienia. Na rynku dostępne są różne modele kompresorów tłokowych. Dostępne są kompresory jedno i wielostopniowe oraz olejowe i bezolejowe. Kompresory tłokowe mogą się również różnić od siebie ilością zastosowanych cylindrów. W przypadku urządzeń jednostopniowych do sprężenia powietrza wykorzystywany jest ruchu posuwisty tłoka w cylindrze. Urządzenia wielostopniowe są bardziej efektywne. Wykorzystuje się w nich układy cylindrów o różnych pojemnościach oraz chłodnice międzystopniowe. Dzięki temu możliwe jest obniżenie temperatury sprężania, a urządzenie pracuje wydajniej.

Rodzaje kompresorów tłokowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje kompresorów tłokowych. Spełniają one inne zadania, dostosowane są do realizacji innych potrzeb i do pracy w różnych branżach. Wyróżnić można kompresory tłokowe uniwersalne. wyciszone, wysokociśnieniowe, bezolejowe i spalinowe. Urządzenia uniwersalne przeznaczone są do podstawowego zastosowania. Często spotkać można je w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Potrafią wytworzyć sprężone powietrze o ciśnieniu do kilkunastu barów. Z kolei kompresory tłokowe wyciszone stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie ciszy podczas pracy. Posiadają obudowę dźwiękochłonną. W przypadku kompresorów bezolejowych największą zaletą jest czystość powietrza. Wszystko dzięki temu, iż nie jest wykorzystywany tu olek, który mógłby się mieszać z powietrzem. Kompresory spalinowe to urządzenia posiadające własny silnik benzynowy. Dzięki temu mogą być stosowane na świeżym powietrzu.

Komentarze
 • Zwrot ubezpieczenia

  Zwrot ubezpieczenia Holandia Zwrot ubezpieczenia z Holandii to odzyskanie dopłaty do zdrow…
 • Choroby skóry a tatuaże

  W świecie tatuaży choroby skóry, w tym łuszczyca, wydają się prawie całkowicie pominięte w…
 • Kwas cytrynowy – najważniejsze informacje

  Kwasek cytrynowy obecny jest w wielu produktach spożywczych. Pełni on bowiem rolę regulato…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Tuning smart

  Amatorzy szybkiej jazdy zawsze poszukują możliwości na dodanie mocy swojej maszynie. Nie d…
 • Prawo jazdy

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy ?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy ? Aby móc zostać instruktorem nauki jazdy należy przed…
 • Terracan

  Luksusowa podróż za grosze – Terracan

  Terracan zawsze zaskakiwał pozytywnymi ocenami, ale nas, klasyczna terenówka przyciągnęła …
Załaduj więcej Moto Fakty

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zwrot ubezpieczenia

Zwrot ubezpieczenia Holandia Zwrot ubezpieczenia z Holandii to odzyskanie dopłaty do zdrow…