Kreatyna – kojarzona przez wszystkich bywalców siłowni. Dla niektórych słowo zakazane, w obiegowej opinii stawiana często na równi ze sterydami. Jednak wystarczy bardziej zagłębić się w temat, by zobaczyć jak wiele korzyści płynie z jej suplementacji. Znajdziemy ją w produktach mięsnych czy nabiale, lecz przy częstych treningach dobrym wyjściem jest zdecydowanie się na dodatkowe źródło w postaci tabletek czy proszku.

Odznacza się ona działaniem anabolicznym, czyli w prostych słowach – wspomaga budowanie masy mięśniowej. Dzięki niej również skrócony jest czas potrzebny na regenerację, a mięśnie są w stanie pracować dłużej i ciężej. Może być wybawieniem, szczególnie dla osób będących na początku swojej przygody z siłownią.

Czy tania kreatyna będzie równie dobra jak ta od topowych producentów?

Zazwyczaj niestety sprawdza się tutaj zasada, że za ceną idzie jakość. Nie warto więc oszczędzać na zdrowiu. Szczególnie, że różnica cen nie jest strasznie duża i za niewiele większą kwotę dostaniemy produkt sprawdzony przez tysiące osób. Jeśli chcemy zaoszczędzić możemy zdecydować się na kreatynę w proszku zamiast tabletek – działanie i właściwości produktu są identyczne, jednak różnica w cenie jest zauważalna.

Jaką kreatynę wybrać?

Na rynku pojawia się również coraz więcej odmian kreatyny. Jednak najbardziej interesujące wszystkich pytanie, czyli jaka jest najlepsza keratyna na masę, pozostaje bez odpowiedzi. Najpopularniejszą i najdokładniej przebadaną odmianą jest monohydrat. Chociaż wybierać możemy aktualnie między jabłczanem, pirogronianem czy esterem etylowym cały czas nie ma rzetelnych badań potwierdzających wyższość jednych nad drugimi. Zaletą monohydrantu jest na pewno fakt, że jest łatwo dostępny i najbardziej przystępny cenowo. Znajdą się oczywiście jego zwolennicy i przeciwnicy, jednak zazwyczaj stoją za tym indywidualne preferencje.

Nieważne w jakiej formie, kreatyna jest podstawą suplementacji osób trenujących na siłowni. Rozsądnie dawkowana sprawia, że już na początku drogi z ćwiczeniami można cieszyć się z zauważalnych efektów.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport i Turystyka

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a spontaniczność: Dlaczego spontaniczne podróże mogą być najlepsze?

Wstęp W dobie zaplanowanych harmonogramów i starannie przygotowanych wakacji, spontaniczne…