Oplątwy to egzotyczne rośliny, które cieszą się wzrastającą popularnością. Ich zaletą jest fakt, iż nie są bardzo wymagające, dlatego nawet początkujący przygarniają te rośliny i dbają  nie w swoich domowych zaciszach. Co zrobić, by pięknie się prezentowały i cieszyły nasze oczy?

Warunki hodowli

Oplątwa
Oplątwa

Aby oplątwy rozwijały się jak najlepiej, warto zapewnić im przynajmniej minimalne warunki, by ich hodowla nie sprawiała żadnych problemów, a jedynie cieszyła swoim rozkwitającym obliczem. Pamiętajmy, że oplątwy najlepiej ustawić w miejscu, w którym ma się dostęp do światła, najlepiej rozproszonego. Bezpośrednie nasłonecznienie nie jest dobre, ponieważ może nawet doprowadzić do poparzeń, których chcemy uniknąć. Miejsce zależy także od odmiany. Jeśli ma ona liście srebrzyste, wtedy rozproszone światło jest jak najbardziej wskazane.

Dobrze wybrać parapet wschodni lub północny. W zimie lepszym miejscem będzie parapet południowy. W lecie roślina ta lubi ciepło, z kolei zimą lepiej, gdy temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza. Kolejną wskazówką jest fakt, iż roślina te nie lubi przestrzeni narażonych na przeciąg. Pamiętajmy również o tym, by nie palić w pobliżu tej rośliny, a także przygotować jej odpowiedni drenaż, by korzenie nie znajdowały się bez przerwy w wodzie.

Podlewanie oplątwy

W przypadku pielęgnacji tillandsi, nie można zapominać o ich regularnym podlewaniu. Nie można jednak przesadzać z wodą. Zanim podleje się roślinę drugi raz, powinno się pozwolić na to, by podłoże lekko przeschło. Jeśli natomiast chodzi o podlewanie roślin uprawianych na korach drzew, warto wykonywać to jeszcze częściej.

W razie konieczności wiele osób posługuje się ponadto zraszaczem. Za każdym razem trzeba korzystać z deszczówki bądź przynajmniej wody odstanej. Nie może to być woda bezpośrednio z kranu. Jeśli liście zaczną się dziwnie wyginać, będzie to oznaką zbyt dużego przesuszenia rośliny. Czasem wykonuje się również kąpiel oplątw w letniej wodzie, a następnie pozostawia się ją w doniczce, lecz bez podstawki w wannie na kilka godzin.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a spontaniczność: Dlaczego spontaniczne podróże mogą być najlepsze?

Wstęp W dobie zaplanowanych harmonogramów i starannie przygotowanych wakacji, spontaniczne…