Przewijanie malucha nie jest rzeczą trudną. Po kilku pierwszych razach każdy rodzic robi to automatycznie. Oczywiście warto mieć oczy dookoła głowy. Ruchliwe niemowlęta potrafią podnieść ciśnienie. Jeden nieodpowiedni ruch, a nawet nie zauważymy, kiedy nasze dziecko wyląduje na brzegu łózka niebezpiecznie przechylając się w stronę podłogi. Na samym początku zmuszeni będziemy przebierać dziecko nie raz czy dwa, a nawet kilkanaście razy na dobę. Nie da się ukryć, że to trochę uciążliwa kwestia. Przebieranie malucha na łóżku czy na podłodze nie należy do najbardziej higienicznych rozwiązań. Rodzic ma zasadniczo dwa wyjścia: kupić przewijak bądź bazować na samych podkładach do przewijania. Jeśli chodzi o przewijaki, na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań – począwszy od dużych komód z miejscem do przewijania, poprzez sztywne nakładki mocowane w poprzek łóżeczka, a skończywszy na przewijaku na stojaku w komplecie z wanienką.

Podkłady do przewijania
Podkłady do przewijania

Co wybrać? Wszystko zależy od nas samych – głównie od metrażu w pokoju dziecięcym. Nie każdy może pozwolić sobie na osobny pokoik dla malucha bądź nawet wydzielenie dla niego specjalnej części w salonie czy sypialni. Jeżeli z różnych przyczyn nie możemy nabyć „większego” rozwiązania, czyli przewijaka stacjonarnego, warto skupić się na opcji drugiej, czyli na podkładach do przewijania.

Zalety podkładów do przewijania

Największą zaletą jest ich szeroka funkcjonalność. Podkłady do przewijania, czyli specjalne jednorazowe podkłady higieniczne nie należą do drogich. Jedna sztuka kosztuje około złotówki. Z jednej strony można uznać, że to sporo, zwłaszcza jak w pierwszych dniach musimy przebierać niemowlę nawet dwanaście razy, z drugiej jednak… nie zawsze nasz szkrab zechce pobrudzić podkład. Wpadki w postaci niekontrolowanego wypróżniania po zdjęciu pieluszki zdarzają się na tyle rzadko, że każdy z nas może pozwolić sobie na zakup kompletu podkładów do przewijania. Nie da się jednak ukryć, że podkłady do przewijania sprawdzą się również w terenie. Spodnia warstwa – cerata – idealnie przylega do podłoża i zapobiega ślizganiu. Wkład – zazwyczaj z rozdrobnionej celulozy – doskonale chłonie mocz bądź ewentualne inne dziecięce wydzieliny. Całość idealnie nadaje się w chwili, kiedy zmuszeni jesteśmy przebrać niemowlę w samochodzie, na spacerze, z wizytą u rodziny, u lekarza. Ci rodzice, którzy korzystają – będąc na mieście – z tzn. pokojów dla matki z dzieckiem powinni uważać na panujące tam warunki. W niektórych pokojach np. w galeriach handlowych znajdują się przewijaki bądź stół i podkłady do przewijania. Znacznie higieniczniej będzie jednak użyć własnych akcesoriów. Nigdy nie wiadomo, kto wcześniej korzystał z tych publicznych.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a spontaniczność: Dlaczego spontaniczne podróże mogą być najlepsze?

Wstęp W dobie zaplanowanych harmonogramów i starannie przygotowanych wakacji, spontaniczne…