W Polsce funkcjonują obecnie tylko dwa progi podatkowe, które uzależnione są od wielkości dochodu, który podatnik uzyskał w danym roku kalendarzowym.

 

Co do zasady podatnik rozlicza się z urzędem skarbowym co miesiąc. Wyjątkiem jest możliwość  rozliczania się co trzy miesiące z fiskusem w przypadku tak zwanych małych przedsiębiorców oraz osób, które dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że co miesiąc lub co kwartał uiszczamy na rzecz fiskusa odpowiednią stawkę podatku – 17% lub 32%.

Progi podatkowe

Pierwszym progiem podatkowym, który zobowiązuje podatnika do zapłaty 17% podatku jest kwota 85 528 zł. Warto podkreślić, że jest to kwota brutto. Dochody przekraczające tę sumę opodatkowane są wg stawki podatkowej 32%. Należy pamiętać, że kwotę dochodu można zmniejszyć o 525,12 zł – jest to tak zwana kwota zmniejszająca podatek. Istotne jest to, że dochody do 86 528 zł są opodatkowane w wysokości 17%, a dopiero od nadwyżki zapłacimy podatek 32%. Jeżeli rozliczenie wydaje się dla nas zbyt skomplikowane, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, które świadczą np. usługi księgowe Łódź.

Podatek od wysokich dochodów

W Polsce funkcjonuje tak zwany trzeci próg podatkowy, który dotyczy najbardziej zamożnych obywateli. Próg dochodu w tym przypadku wynosi 1 000 000 zł, a procent podatku, jaki zapłacimy od nadwyżki ponad wspomnianą kwotę wynosi 4.

Jak zmniejszyć podatek?

Podatek ulega zmniejszeniu dzięki przewidzianych w prawie ulgom, takim jak np. ulgi na dzieci, ulga termomodernizacyjna czy ulga dla młodych. Dzięki ich zastosowaniu nawet w przypadku przekroczenia określonego progu dochodu możemy uzyskać zwrot nadpłaconego podatku.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a spontaniczność: Dlaczego spontaniczne podróże mogą być najlepsze?

Wstęp W dobie zaplanowanych harmonogramów i starannie przygotowanych wakacji, spontaniczne…