Nawiązanie nici przyjaźni i porozumienia pomiędzy człowiekiem a brzozą ponoć skutkuje zmianą podejścia do życia. Stajemy się większymi optymistami, mamy więcej wewnętrznej siły i energii do pokonywania piętrzących się przed nami trudności. Warto więc wykorzystywać osobiste dary naszej przyjaciółki, takie jak kora, pączki liści i sok, które posiadają liczne, dobroczynne właściwości.

OCZYSZCZANIE ZEWNĘTRZNE

W Polsce występuje wiele gatunków brzozy, wśród których najbardziej popularna jest brzoza brodawko-wata (Betula pendula). Charakterystyczna korona tego drzewa utworzona jest przez wiszące, powłóczyste gałązki, które pokryte są brodawkami. Liście tego gatunku brzozy mają trójkątny kształt i piłkowane brzegi. Według naturoterapeutów młode ulistnione gałązki brzóz doskonale jonizują ujemnie powietrze, a umieszczone w sypialni pozwalają na spokojny sen i na przezwyciężenie wiosennego zmęczenia organizmu. Gałązki ustawione w pobliżu komputera czy telewizora, neutralizują szkodliwe promieniowanie urządzeń elektrycznych. Radiesteci zalecają by brzozowe bukiety ustawić w każdym kącie pomieszczenia, w którym najczęściej przebywamy.

OCZYSZCZANIE WEWNĘTRZNE Brzozowe pączki

Oprócz gałązek z pierwszych wiosennych spacerów możemy przynieść ze sobą jeszcze inne brzozowe dary – między innymi pączki. Ich zbiory najlepiej rozpocząć już pod koniec zimy lub wraz z pierwszymi oznakami wiosny. Powinny do tego posłużyć drzewa przeznaczone do wycięcia lub ścięte gałązki, tak aby nie pozbawiać brzóz możliwości rozwoju. Pączki poddajemy suszeniu w miejscach przewiewnych. Prawidłowo wysuszone mają zapach balsamiczno-żywiczny, a ponieważ łatwo chłoną inne zapachy, powinny być przechowywane w zamkniętych, suchych pojemnikach. Z pączków można przygotować herbatkę o właściwościach moczopędnych, oczyszczająco-relaksującą kąpiel oraz nalewkę, która polecana jest do przemywania świeżych ran.

Przyjaciółka brzoza

Zanim na gałązkach brzozy pojawią się liście, możemy skorzystać jeszcze z innego, cudownego, brzozowego skarbu, którym jest sok. Zaczyna on płynąć wewnątrz drzewa po ustaniu mroźnych dni. Żeby go pozyskać należy wczesną wiosną, najlepiej w okresie od połowy marca do połowy kwietnia, wykonać w korze nacięcie w kształcie litery V. W nacięciu umieszczamy patyczek lub rurkę doprowadzającą sok do przymocowanej do drzewa butelki.

Świeży sok brzozowy, zebrany z wyciekającego pnia, zalecany jest przy przewlekłych schorzeniach nerek i pęcherza moczowego. Przechowujemy go maksymalnie 4-5 dni w lodówce, stosując od 1/3 do 1/2 szklanki, 3 razy dziennie. Zewnętrznie można używać go w celu wybielenia przebarwień skóry, w tym także piegów. Zalecany jest jednak przede wszystkim jako środek odtruwający i wzmacniający. Sok z brzozy zawiera cukry proste, głównie glukozę i fruktozę oraz kwasy organiczne: kwas jabłkowy i cytrynowy, sole mineralne i witaminy (głównie z grupy B), a także enzymy, które pobudzają metabolizm w organizmie. Brzozowy sok potocznie nazywany jest oskołą. Pozyskiwany był niegdyś powszechnie we wszystkich krajach słowiańskich.

W Polsce popularny był do tego stopnia, iż miesiące, w których dokonywano zbiorów nazywano oskołami.

Brzozowe liście

Liście brzozowe najlepiej zbierać w kwietniu i maju. Naturoterapeuci zalecają by osoby z artretyzmem i reumatyzmem podkładały sobie pod prześcieradło młode, świeżo ścięte, ulistnione gałązki brzozy lub same liście. Brzozową podściółkę dobrze jest zmieniać co jakiś czas, zastępując „zużyte” liście, świeżymi. Jeszcze lepsze efekty przyniosą okłady z młodych liści. Na miejsca dotknięte artretyzmem należy przyłożyć kilka listków, a następnie owinąć je szmatką lub jeśli dotyczy to rąk, czy stóp, ubrać skarpetki lub rękawiczki. Najlepiej okłady takie stosować na noc. Młode liście są jeszcze lepkie. Bierze się to stąd, iż zawierają żywicę, tą samą która jest również w pączkach. Wyciągi z liści stosowane wewnętrznie działają moczopędnie. Napary zalecane są w obrzękach na tle chorób sercowo-nerkowych i zatrzymaniu elektrolitów w organizmie. Pomocniczo w chorobie gośćcowej i dnie moczanowej, a także w zapaleniu tkanki łącznej (cellulitis) oraz w niektórych chorobach skórnych.

Brzozowa kora

Równie cennym surowcem pozyskiwanym z brzozy jest jej kora. Zalecana niegdyś była ona do okładów przy reumatyzmie. Obecnie w domowych warunkach raczej nie jest wykorzystywana. Za to doczekała się zainteresowania ze strony naukowców. Już od dłuższego czasu substancje zawarte w korze brzozy poddawane są wnikliwej obserwacji. Do najważniejszych składników kory brzozy należą: betulina, kwas betulinowy i lupeol. Wielokierunkowe badania wykazały wszechstronne, pozytywne działanie składników czynnych kory brzozy. W przypadku stosowania wewnętrznego preparaty, zawierające wyciąg z kory, wykazują działanie anty-oksydacyjne, zapewniając komórkom ochronę przed atakami wolnych rodników. Ma to podstawowe znaczenie w przeciwdziałaniu procesom starzenia. W badaniach prowadzonych na różnych liniach komórek rakowych, stwierdzono przeciwnowotworowe działanie substancji zawartych w takim ekstrakcie.

Betulina pomaga w walce z chorobami wirusowymi: opryszczką, grypą oraz wirusami powodującymi zakażenia dróg oddechowych, biegunki, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jeśli chcemy wzmocnić naszą odporność, możemy przyjmować preparaty zawierające wyciągi z kory brzozy.

Wszystkie elementy brzozy pomagają w leczeniu i zapobieganiu wielu chorobom. Nie zwlekając, powinniśmy wybrać odpowiednią dla siebie, brzozową kurację zdrowotną. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele brzoza ma nam do zaoferowania!

OCZYSZCZAJĄCA KĄPIEL Z BRZOZY

Chcąc przygotować sobie oczyszczającą, brzozową kąpiel, powinniśmy wziąć 400-500 g świeżych liści lub 150-200 g suszonych liści brzozy, zalewając je 3-4 litrami wrzącej wody. Możemy dodać również suszonych pączków z brzozy. Wywar gotujemy około 3-4 minuty pod przykryciem. Pozostawiamy na 30 min. do naciągnięcia. Przecedzamy lub jeśli lubimy towarzystwo liści, wlewamy je również do wanny z wodą. Zalecana temperatura kąpieli to ok. 38-39°C. Kąpiel powinna trwać przez 15-20 minut. Część odwaru możemy pozostawić do spłukania włosów. Taka płukanka nada im połysk, zlikwiduje łupież, zapobiegnie przetłuszczaniu i lekko przyciemni kolor naszej czupryny. Kosmetyczne zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem brzozowych naparów najlepiej powtarzać regularnie -średnio 2 razy w tygodniu. Odświeżają i oczyszczają skórę, ułatwiając wydalenie szkodliwych metabolitów, w szczególności kwasu moczowego, będącego przyczyną bólu stawów i ograniczenia sprawności ruchowej, jak również poprawiają przemianę materii. Kąpiele brzozowe zalecane są w przypadku stanów zapalnych, trądziku, łuszczycy i różnorodnych dermatozach. Warto również pamiętać o kąpieli w stanach napięcia nerwowego i w zmęczeniu. Korzystnie działa zwłaszcza przed snem, przynosząc uczucie odprężenia i wyciszenia.

Barbara Fołda

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wpływ pandemii COVID-19 zmienił branżę wypożyczania sprzętu budowlanego?

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na wiele sektorów gospodarki, w tym na branżę wypożycz…