Kłucie w okolicy serca to sygnał świadczący najczęściej o niedotlenieniu (zbyt mała dostawa świeżej krwi) układu krążenia. Nie piszesz nic o swoim ciśnieniu, które w tej sytuacji koniecznie powinno zostać zbadane. Kłucie w sercu zdarza się często, zarówno sportowcom jak i osobom nietrenującym. Trzeba jednak wiedzieć, że trening bardzo intensywny non stop już sam w sobie jest najbardziej beztlenową formą ćwiczeń kulturystycznych. Układ krążenia nie pozostaje bierny w tej sytuacji, lecz daje sygnał, że czegoś ma za mało, a najprawdopodobniej tlenu w zwiększonej objętościowo krwi.

Dodatkowa kwestia, jaką trzeba u ciebie rozpoznać w tym przypadku, to ustalenie poziomu cholesterolu i triglicerydów. O ile wszystko jest w porządku, być może będziesz musiał zmienić metodę treningów na mniej intensywne, a wszystko wróci do normy. Jednak dopóki nie ma wyników badań laboratoryjnych, nic na ten temat nie można orzec.

Kulturystykę trenuję już 10 lat. Moim ulubionym ćwiczeniem jest wyciskanie sztangi na ławce poziomej. Tak naprawdę żadne inne ćwiczenie tak dobrze nie pompuje mi mięśni piersiowych jak ono. Niezależnie czy w serii robię 12 czy 6 powtórzeń, po zakończeniu tego ćwiczenia mięśnie piersiowe nam strasznie napęczniałe. Niedawno zauważyłem, że po treningu mięśni klatki piersiowej boli mnie staw barkowy. Czasami ból jest tak dokuczliwy, że w nocy się budzę. W ciągu dnia przechodzi on, do tego stopnia, że po dobrej rozgrzewce tego stawu mogę trenować. Instruktor z klubu powiedział mi, że przyczyna bólu stawu barkowego może być wyciskanie sztangi leżąc. Nie wiem jednak czy to możliwe. Przecież w tym ćwiczeniu stawy barkowe nie są tak mocno angażowane. Jerzy

» Bardzo się mylisz twierdząc, że w czasie wyciskania sztangi na ławce poziomej stawy barkowe nie są mocno angażowane. One są bardzo mocno angażowane, zwłaszcza wtedy, gdy do ćwiczenia używamy dużych ciężarów. Wykonując to ćwiczenie w ten sam sposób przez długi okres przeciążamy ciągle te same fragmenty stawów barkowych i w końcu mogą one nie wytrzymać. Wtedy pojawia się ból, a następnie kontuzja. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto co jakiś czas rezygnować z wyciskania sztangi na ławce poziomej na rzecz wyciskania sztangielek.

Ponadto należy częściej zamieniać duże ciężary na mniejsze, wprowadzając za to większą ilość powtórzeń w seriach.

 

Robert Piotrkowicz – MISTRZ ŚWIATA W KULTURYSTYCE Z 2006 ROKU cz.1

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport i Turystyka

Jeden komentarz

  1. […] Robert Piotrkowicz – MISTRZ ŚWIATA W KULTURYSTYCE Z 2006 ROKU cz.2 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wpływ pandemii COVID-19 zmienił branżę wypożyczania sprzętu budowlanego?

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na wiele sektorów gospodarki, w tym na branżę wypożycz…