Dom Po godzinach Sekrety wiosennych kompozycji

Sekrety wiosennych kompozycji

7 min odczyt
0
0
981

Hiacynty, tulipany oraz narcyzy to grupa roślin bez których trudno wyobrazić sobie wiosenne kompozycje. Gatunki cebulowe cechują się dość dużą trwałością po ścięciu, a jeśli zapewni się im odpowiednie warunki, to nawet w bukietach przetrwają kilka lub kilkanaście dni.

TULIPANY

Tulipany
Tulipany

To bardzo wdzięczne kwiaty, które w wazonie zachowają świeżość przez 7 do 10 dni. Żeby jednak tak się stało, trzeba zastosować szereg prostych zabiegów już w momencie ścinania roślin, tir Bezpośrednio po ścięciu tulipany można przechowywać w wodzie, w temp. nie wyższej niż 5°C, lub bez wody w temp. od 0 do 2°C. Większą trwałość mają tulipany o barwie żółtej, mniejszą o czerwonej.

Po przyniesieniu kwiatów do domu, warto przyciąć końcówki pod kątem 45°, usunąć większość liści i wstawić rośliny do wazonu z bardzo zimną wodą na około pół godziny. Dzięki temu tulipany odzyskają jędrność.

Następnie kwiaty można umieścić we właściwym naczyniu. Nie warto wlewać do niego zbyt dużej ilości wody, ponieważ żeby zapobiec rozwojowi bakterii, najlepiej wymieniać ją codziennie. Można także dodać do wody kropelkę detergentu zawierającego chlor. Dzięki temu zabiegowi ogranicza się rozwój procesów gnilnych oraz bakterii.

Tulipany to jedne z nielicznych roślin, które rosną 3 także po ścięciu, dlatego najpiękniej prezentują się II w bukietach jednogatunkowych. W aranżacjach mieszanych bardzo szybko wyrastają ponad poziom innych roślin, przez co kompozycja bukietu może zostać zaburzona.

NARCYZY

Ścięte w pąkach powinny przetrwać w wazonie nie mniej niż 10 dni. Niestety, bez odpowiedniego przygotowania nie powinno się używać ich do komponowania bukietów z tulipanami bądź innymi kwiatami, ponieważ kontakt z nimi znacząco skraca trwałość innych gatunków. Powodem szybszego więdnięcia ich towarzyszy jest specyficzny gęsty płyn zawierający lateks, który znajduje się w łodygach narcyzów. Jest on lepki, przez co blokuje wiązki przewodzące innych roślin i utrudnia im pobieranie wody. Przed wykonaniem kompozycji najlepiej jest więc przyciąć końcówki łodyg i umieścić kwiaty w wazonie na minimum 12 godzin. Następnie, już bez przycinania, opłukać łodygi wodą i przystąpić do układania kompozycji. Dzięki temu zabiegowi można łatwo pozbyć się płynu z łodyg. Do wazonu z narcyzami nie powinno się wlewać zbyt dużej ilości wody, wystarczy, aby znajdowała się w niej 1/3 długości łodygi.

HIACYNT WSCHODNI

To kolejny gatunek, którego nie można pominąć w wiosennych kompozycjach. Bardzo rzadko stosuje się go jako typową roślinę ciętą, ponieważ pozostawienie cebuli znacznie przedłuża trwałość kwiatów. Całe rośliny można umieścić w wazonie, warto jednak przed tym dokładnie oczyścić cebule i opłukać je pod wodą. Jeśli hiacynty kupione są bez nich, to nie należy przycinać łodyg przed wstawieniem do wazonu. Są one sprzedawane z fragmentem cebuli, tzw. piętką. Obcięcie jej spowoduje znaczną utratę trwałości. Hiacynty nie tolerują ciepłej wody, dlatego należy ją codziennie zmieniać. Warto umieścić w niej dodatkowo kilka kostek lodu. Dzięki temu zabiegowi możemy w łatwy sposób przedłużyć ich żywotność.

TRWAŁOŚĆ KWIATÓW

Żeby wszystkie wiosenne kompozycje kwitły pięknie i przede wszystkim długo, należy pamiętać także o ich prawidłowej lokalizacji. Nigdy nie powinno się ustawiać wazonów w pobliżu grzejników ani innych źródeł ciepłego powietrza. Wysoka temperatura znacznie skróci trwałość wszystkich roślin. Gatunki cebulowe są też dość wrażliwe na etylen, dlatego nie można umieszczać ich w bezpośrednim sąsiedztwie owoców, które dojrzewając wydzielają jego spore ilości.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wpływ pandemii COVID-19 zmienił branżę wypożyczania sprzętu budowlanego?

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na wiele sektorów gospodarki, w tym na branżę wypożycz…