Dom Zdrowie i Uroda Stacjonarne koncentratory tlenu

Stacjonarne koncentratory tlenu

5 min odczyt
0
0
1,605
Aparat tlenowy

Koncentratory tlenu to niezwykle istotne urządzenia, które zapewniają możliwość wykonywania tlenoterapii pacjentom przewlekle chorym. Co więcej, jest to jedna z najlepszych skutecznych metod terapeutycznych, którą można przeprowadzać również w warunkach domowych. W przypadku prywatnego użytku takiego sprzętu, najlepiej sprawdzają się koncentratory tlenu stacjonarne. Ich zaletą jest również fakt, iż można nabyć je już za niewygórowane stawki.

Aparat tlenowy jest urządzeniem, dzięki któremu można skutecznie oddzielić azot o innych gazów zawartych w powietrzu, a także odseparować jakże istotny tlen z całego powietrza atmosferycznego. Dzieje się to z pomocą tak zwanego sita molekularnego. Im lepszej jakości koncentrator, tym lepszej jakości powietrze dostarczane pacjentowi. Urządzenia stacjonarne tego typu potrafią dostarczyć powietrze o zawartości tlenu wynoszącej nawet do 96 %. Jest to tężenie wystarczające do tego, by skutecznie prowadzić tlenoterapię.

Do zasilania takich koncentratorów niezbędna jest energia elektryczna o standardowym napięciu 230 V. Z pomocą takiego zasilania można spokojnie zapewnić przepływ tlenu nawet do 5 litrów na minutę. Oczywiście znane są również modele koncentratorów, które są w stanie transportować nawet do dziesięciu litrów powietrza na minutę. Co ważne, takie urządzenia nie są nadmiernie hałaśliwe, dlatego nie uprzykrzają czasu już  tak chorym pacjentom.

Jak wygląda obsługa stacjonarnych koncentratorów tlenu? Nie jest ona skomplikowana. Wystarczy wykonać kilka podstawowych kroków. Pierwszym z nich jest oczywiście podłączenie urządzenia do zasilania. Następnie ustawia się stopień transferowania tlenu i zakłada wąsy tlenowe. Jedyne, co trzeba robić podczas dbania o koncentrator, jest jego czyszczenie zewnętrzne oraz czyszczenie filtra wlotu powietrza. Wyglądem przypomina on niewielką gąbkę. Jeśli natomiast chodzi o inne czynności konserwujące, zajmuje się tym już serwis tego typu urządzeń.

Pamiętajmy także, iż aparat tlenowy stacjonarny ma swoje ograniczenia. Jedną z głównych wad jest oczywiście brak możliwości korzystania ze sprzętu przenośnie. Musi on bowiem znajdować się nieustannie w pobliżu źródła zasilania. Co jednak ważne, zawsze można go przetransportować bez konieczności wypinania kabla, ponieważ przewody mogą sięgać nawet 20 metrów. Jest to również istotne z punktu widzenia hałasu, który może być generowany przez urządzenie. Można ustawić koncentrator w innym pokoju.

Stacjonarne koncentratory tlenu można wyposażyć w nawilżacz, jest to jednak kwestia indywidualna. Wadą jest jednak waga, która może się gać nawet 20 kilogramów. Jeśli natomiast sprzęt posiada kółka, nawet jego spora masa nie stanowi przeszkody do jego przemieszczania.  Co ważne, takie koncentratory stacjonarne posiadają również odpowiednia sygnalizację dźwiękową i świetlną, dlatego w razie awarii użytkownik zostanie o tym od razu poinformowany. Wtedy pozostaje jedynie kontakt z serwisem, który zajmie się naprawą sprzętu i usunie usterkę. Pamiętajmy, by podczas korzystania z maszyny zawsze kierować się zasadami bezpieczeństwa zarówno pacjenta, jak i swojego.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wpływ pandemii COVID-19 zmienił branżę wypożyczania sprzętu budowlanego?

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na wiele sektorów gospodarki, w tym na branżę wypożycz…