Pod pojęciem hydrofobizacji kryje się unikalna i niezwykle przydatna właściwość odpychania wilgoci. W związku z tym, powłoki hydrofobowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi w motoryzacji, w budownictwie, czy w przemyśle tekstylnym. Na potrzeby producentów mebli tapicerowanych powstały specjalne tkaniny hydrofobowe, wykorzystywane w produkcji sof, foteli oraz łóżek i wersalek. Czy istnieją więc materiały odporne na plamy i zanieczyszczenia? Otóż tak. Przybliżmy więc pojęcie hydrofobizacji tkanin oraz zasady działania powłoki hydrofobowej na powierzchni.

Hydrofobowy czyli odporny na wodę

Tkaniny zaimpregnowane specjalnym preparatem odpychającym cząsteczki wody, są obecnie powszechnie stosowane nie tylko w branży odzieżowej i obuwniczej. Materiały obiciowe, z których wykonane są meble codziennego użytku, takie jak narożniki i sofy, posiadają specjalny, niewidoczny film składający się z mikroskopijnych nanocząsteczek, których zadaniem jest właśnie odpychanie wilgoci oraz zabrudzeń z powierzchni tkaniny. Charakterystyczną cechą, jaką możemy zaobserwować w przypadku materiałów hydrofobowych jest skupianie się rozlanej wody w większe krople, które „tańczą” na powierzchni, ale nie wchłaniają w jej strukturę. Podobnie dzieje się z zabrudzeniami oraz z drobinkami pyłu i kurzu. Niestety, podczas codziennego użytkowania mebli tapicerowanych, plamy z soku, kawy, czy herbaty są nieuniknione. Dlatego proces hydrofobizacji, stosowany przy produkcji tkanin obiciowych, nie tylko pozwala zachować estetykę mebli, ale także znacznie przedłuża ich żywotność. Decydując się na zakup sofy lub narożnika, warto sprawdzić, czy ich tapicerka posiada właściwości hydrofobowe.

Zalety tkanin hydrofobowych

Do głównych zalet materiałów posiadających powłokę hydrofobową należą:

 

  • odporność na wchłanianie cieczy oraz możliwość ich łatwego usunięcia (na przykład za pomocą papierowego ręcznika lub miękkiej ściereczki),
  • praktyczne zastosowanie na powierzchni mebli używanych przez małe dzieci oraz w przypadku narożników i krzeseł kuchennych,
  • przedłużenie życia mebli tapicerowanych poprzez zachowanie ich estetycznego wyglądu.

 

Producenci mebli posiadają w swojej ofercie bogaty asortyment tkanin o właściwościach hydrofobowych. Szeroka gama kolorystyczna sprawi, że kupując sofę lub wygodny fotel nie musimy stosować rozwiązań kompromisowych, czyli ochrony tapicerki meblowej kosztem jej koloru czy struktury.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a spontaniczność: Dlaczego spontaniczne podróże mogą być najlepsze?

Wstęp W dobie zaplanowanych harmonogramów i starannie przygotowanych wakacji, spontaniczne…