Dom Po godzinach Wszystko co musisz wiedzieć o stylu skandynawskim

Wszystko co musisz wiedzieć o stylu skandynawskim

4 min odczyt
0
0
970

Styl skandynawski zawrócił w głowach Europejczykom. Mimo upływu lat nadal cieszy się niesłabnąca popularnością. Doceniły go gwiazdy światowego formatu i celebryci, a także prości ludzie. Chociaż wywodzi się z chłodnej i mrocznej północy, charakteryzuje się ciepłem i przytulnością, których próżno szukać, gdzie indziej.

Do domu i do mieszkania

Styl skandynawski sprawdzi się zarówno w niewielkich mieszkaniach jak i dużych domach. Jego charakterystyczną cechą jest silny związek z tym co naturalne. Proste formy, jasne kolory, minimalizm – styl skandynawski charakteryzuje się niebywałą elegancją. Starannie dobrane barwy optycznie powiększają wnętrze, zaś surowe drewno je ociepla. W połączeniu z geometrycznymi wzorami całość staje się wyraźnie ożywiona.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Po pierwsze: jasna kolorystyka

Styl skandynawski to przede wszystkim biel, biel i jeszcze raz biel. Kolor biały stanowi podstawową bazę kolorystyczną. Do głównych barw zaliczyć możemy również beż, odcienie szarości, écru, kolor wrzosowy, a także błękit nieba.

Po drugie: naturalne materiały

W stylu skandynawskim przodują naturalne materiały: drewniana podłoga oraz drewniane meble, lampy stworzone ze szkła pochodzącego z recyklingu, stoły stworzone z palet (handmade), wełniane narzuty, bawełniane poszewki na poduszkę, dywaniki z naturalnej skóry, kamienne dodatki, woskowe świece.

Po trzecie: proste i ergonomiczne formy

Proste, geometryczne bryły pozbawione dodatkowych ozdobników idealnie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Meble skandynawskie charakteryzują się niebywałą funkcjonalnością – są wygodne i praktyczne, a dodatkowo razem tworzą harmonijną koncepcję.

Po czwarte: naturalne tkaniny

Tkaniny zasługują na odrębny akapit. Styl skandynawski bazuje na wszystkim co naturalne, również w zakresie materiałów. Poliestrom mówimy „nie”. Wełna, bawełna, len i juta to podstawa każdej „północnej” aranżacji.

Po piąte: dodatki

Chociaż jest ich niewiele, to one nadają całości niepowtarzalnego charakteru. Dekoracje również powinny mieć praktyczne zastosowanie – jak wszystko w stylu skandynawskim. Dodatkowo, powinny być wyraziste. Doskonale sprawdzą się tutaj geometryczne wzory zestawione z mocnymi, wręcz kontrastowymi barwami.

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Mimo iż wymaga to pracy, naprawdę warto. Minimalizm, naturalność i prostota sprzyjają efektywnemu wypoczynkowi po ciężkim dniu pracy czy intensywnej wycieczce. Na uwagę zasługuje również funkcjonalność mebli.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a spontaniczność: Dlaczego spontaniczne podróże mogą być najlepsze?

Wstęp W dobie zaplanowanych harmonogramów i starannie przygotowanych wakacji, spontaniczne…