Dave Gibbs z serwisu Source Models (sourcemodels.co.uk) wyjaśnia, w jaki sposób zarezerwować sesję z modelem

 

Na co należy zwrócić uwagę wybierając modela, jeśli dopiero zaczynasz pracę w tej branży?

Zastanów się nad tym, jak – w zależności od rodzaju sesji – powinien być on ubrany. W przypadku tworzenia fotografii reklamowej, przemyśl to, czy odbiorca obrazu będzie mógł się utożsamić z osobą oglądaną na zdjęciu. Musisz też zdawać sobie sprawę z tego, że to, co model ma na sobie i jak jest pomalowany, będzie miało ogromny wpływ na ostateczną postać obrazu; zastanów się zatem, czy nie powinieneś zatrudnić profesjonalnego stylisty.

Na jakie potencjalne pułapki lub problemy można natrafić?

Zastanów się, jak bardzo będziesz musiał kierować modelem podczas zdjęć i jeśli to niezbędne zatrudnij osobę doświadczoną w pozowaniu. Dowiedz się wcześniej w agencji, jaki masz do dyspozycji budżet i jakie będzie ostateczne przeznaczenie wykonywanych fotografii. W przypadku sesji realizowanych na potrzeby reklamy, musisz wiedzieć, w jakich krajach będą wykorzystywane wybrane ujęcia, abyś mógł umieścić odpowiedni zapis w umowie. Jeśli model zamierza przynieść swoje własne ubrania, poproś, by wziął ich na tyle dużo, abyś mógł dokonać wybo ru. Unikaj odzieży w paski i mającej nadrukowane lub naszyte duże logotypy, a także sprawdź, czy masz aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i zawodowej.

Jakie są główne nakazy i zakazy, do których powinien stosować się fotograf?

Bądź przyjaźnie nastawiony i znajdź przed sesją czas na rozmowę z modelem, aby móc mu jasno wyjaśnić, co chcesz osiągnąć. Zadbaj o katering i wydawaj zrozumiałe polecenia. Fotografując dzieci, postaraj się, by sesja była dla nich zabawą, i zawsze miej pod ręką kilka maskotek. Jakich rad mógłbyś udzielić w kwestii uzyskiwania jak najbardziej naturalnego wyglądu modeli? Większość modeli z agencji będzie miała w swoim portfolio szeroki wybór zarówno naturalnych, stylizowanych, jak i mocno retuszowanych zdjęć. W razie wątpliwości – możesz poprosić, aby pozująca lub pozujący wysłali Ci swoją fotografię zrobioną telefonem. Jeśli sesja należy do tych wysokobudżetowych, zastanów się, czy nie warto zorganizować castingu. Na czym polega taki casting? Modele z serwisu Source uczestniczą w takich sesjach bezpłatnie, ale zakładamy wówczas, że minimalna stawka za dzień zdjęciowy dla wybranej podczas castingu osoby wyniesie ponad 1500 zł. Jeśli mają to być jednak tylko zdjęcia próbne lub przewidziana wysokość wynagrodzenia za pozowanie jest niższa, to pobieramy wówczas opla tę w wysokości 135 zł. Zazwyczaj możesz zaprosić na casting tylu modeli, ilu tylko sobie życzysz, ale z punktu widzenie komercyjnej agencji wynajęcie wybranej osoby za mniej niż 1500 zł jest raczej mało opłacalne.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Fotografia

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a spontaniczność: Dlaczego spontaniczne podróże mogą być najlepsze?

Wstęp W dobie zaplanowanych harmonogramów i starannie przygotowanych wakacji, spontaniczne…