Jak doskonale wiadomo, odżywki białkowe to kluczowy i właściwie niezbędny składnik suplementacji kulturystycznej. Bardzo częstym błędem popełnianym zwłaszcza przez początkowych adeptów pracy nad swoją sylwetką jest przekonanie, że „białko to po prostu białko”. Tymczasem, na rynku dostępne są różne formy odżywek proteinowych, które znacząco różnią się od siebie pod względem wielu istotnych względów.

Koncentraty białka

Najtańszą a zarazem najbardziej popularną formą, w jakiej występują odżywki białkowe, są oczywiście koncentraty białka serwatkowego. Można powiedzieć, że koncentrat to najprostsza możliwa postać białka. Preparaty tego rodzaju pozyskuje się po prostu poprzez ultrafitracji.

Zalety koncentratów to na pewno stosunkowo niska cena. Odżywki białkowe tego rodzaju charakteryzują się względnie niewysoką procentową zawartością białka w 100 gr odżywki(najwyżej 70%), przeciętną przyswajalnością a także długim czasem wchłaniania.

Na co warto uważać? Bardzo często producenci starają się „poprawić” parametry produktu dodając do niego na przykład białko sojowe lub mleko w proszku. W ten sposób, procentowa zawartość protein w 100 gr odżywki staje się większa, jednak jest korzyść jedynie pozorna. Tego rodzaju dodatki cechują się bowiem bardzo kiepską przyswajalnością, przez co są właściwie bezwartościowe.

Izolaty białka

Bardziej zaawansowaną postacią jeżeli chodzi o odżywki białkowe są izolaty protein. W tym wypadku odżywkę pozyskuje się poprzez proces chemicznej izolacji białek. Pozwala to na uzyskanie preparatu o znacznie wyższej procentowej zawartości białka(nawet 80-85%), przy jednoczesnej lepszej przyswajalności, szybszemu czasowi wchłaniania a także niższej zawartości węglowodanów, tłuszczy oraz cukrów.

Również w przypadku izolatów białka należy zwracać uwagę na to, czy odżywka nie została „wzbogacona” wątpliwej wartości dodatkami.

Hydrolizaty białka

I wreszcie najbardziej nowoczesna i zaawansowana forma chemiczna odżywek proteinowych. Hydrolizaty to odżywki białkowe najnowszej generacji. Najlepsze preparaty tego typu przyswajają się w przeciągu kilku minut od spożycia, wykazują zawartość protein sięgająca poziomu 96% przy jednoczesnej zerowej zawartości węglowodanów czy tłuszczy.

Hydrolizat to odżywka pozyskiwana metodą hydrolizy, czyli sztucznego wstępnego trawienia białka. Stąd właśnie pochodzi bardzo wysoka procentowa zawartość protein w 100 gr odżywki, ekstremalnie krótki czas wchłaniania a także specyficzny, lekko kwaśny posmak, właściwy większości dostępnych na rynku odżywek z tej grupy.

Na co zwracać uwagę? Hydrolizaty białka dzielą się na trzy kategorie: pozyskiwane wyłącznie z izolatu, pozyskiwane z izolatu oraz koncentratu, a także pozyskiwane wyłącznie z koncentratu. Oczywiście, najlepsze efekty zapewni nam hydrolizat pozyskiwany wyłącznie z izolatu.

 

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport i Turystyka

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wpływ pandemii COVID-19 zmienił branżę wypożyczania sprzętu budowlanego?

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na wiele sektorów gospodarki, w tym na branżę wypożycz…