Do produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych wykorzystuje się surowce pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Pasze muszą zawierać niezbędne składniki pokarmowe, które są konieczne dla rozwoju i przyrostu masy zwierząt. Producenci hodowlani (np. drobiu, tuczników, bydła) muszą dostarczać zwierzętom dobrej jakości paszę, co pośrednio wpływa na rentowność hodowli.

Optymalny wybór pasz

Właściwie dobrane pasze zwierzęce zawierają niezbędne składniki odżywcze (białko, węglowodany, tłuszcze, mikroelementy i witaminy), które muszą pokrywać zapotrzebowanie energetyczne zwierząt. Dla każdego gatunku wybór surowców paszowych jest nieco inny. Optymalnym rozwiązaniem jest zaopatrywanie się w paszę u sprawdzonych i doświadczonych producentów. Surowce paszowe kiepskiej jakości, nabyte po obniżonych cenach, mogą negatywnie wpłynąć na kondycję fizyczną zwierząt i w konsekwencji przynieść więcej strat w hodowli niż korzyści.

Surowce do produkcji pasz

Wśród polarnych surowców paszowych, na bazie których przygotowuje się karmę dla zwierząt, można wyróżnić takie produkty, jak wysłodki z buraków, śruta rzepakowa, słonecznikowa i sojowa, melasa, otręby owsiane, żytnie, pszenne i grochowe, lucerna, kiełki jęczmienne, olej słonecznikowy i rzepakowy, drożdże paszowe, mączka rybna.

Dodatki stosowane do pasz

Różne dodatki paszowe uzupełniają skład odżywczy paszy. W wyniki produkcji pasz (np. poprzez kiszenie, suszenie) surowce tracą na wartości, stąd należy je uzupełnić witaminami i składnikami mineralnymi. Korzystne jest również dodawanie do pasz ziół, które poprawiają smak i zapach karmy i wpływają dodatnio na procesy trawienne. Zioła neutralizują również działanie bakterii i redukują stres u zwierząt hodowlanych. W przypadku karmy wyprodukowanej z mączki rybnej o nieprzyjemnym zapachu, zioła wpływają na zastąpienie go przyjemniejszym aromatem.

Wszystkie surowce paszowe  zanim zostaną poddane obróbce przemysłowej, muszą przejść przez specjalistyczne badania. Rynek oferuje coraz więcej pasz wolnych od GMO. Od początku 2020 r. wprowadzone zostały dwa nowe oznaczenia pasz wyprodukowanych bez zastosowania GMO.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Po godzinach

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wpływ pandemii COVID-19 zmienił branżę wypożyczania sprzętu budowlanego?

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na wiele sektorów gospodarki, w tym na branżę wypożycz…